אבחון ציורי ילדים

אבחון ציורי ילדים כאמצעי הכוונה לטיפול בילדים

גרפולוגיה הינה תורה מקיפה של אבחון לכל הגילאים.

במשך השנים רכשתי ניסיון רב ויקר ערך בנושא הקרוב ללבי –אבחון ציורי ילדים.

בשנים האחרונות אני מעביר קורסים בנושא, ובקרוב אף יצא לאור ספרי הסיפור שבציור: אנציקלופדיה לאבחון ציורי ילדים מינקות ועד בגרות" כרכים א', ב' (ראו פרוט אודות הספר בלשונית מוצרים – ספרי גרפולוגיה), בו תוכלו להיחשף לעולם המופלא של פענוח ציורי ילדים.

הספר, על שני כרכיו, גדוש באינפורמציה ובאיורים אודות אספקטים שונים ומגוונים באבחון ציורים מינקות ועד בגרות, והכל בשפה קולחת וקלילה.

ומהו ציור ילדים?

זוהי דרך הביטוי הגרפית של הילד למן השרבוט בגיל מספר חודשים, ועד לשלב שבו הוא רוכש את מיומנות הכתיבה. לכן אני מתייחס לציורי ילדים ולאבחון שלהם כ"קדם גרפולוגיה".

כהורים לילדים, אנו מוצאים עצמנו תוהים לא אחת ומנסים להבין:מה עובר לקטנטנים האלה בראש? כיצד הם מרגישים; מה הם חושבים; האם משהו מציק להם; איך הם מסתדרים בגן וכדומה –שאלות לרוב, שלא תמיד אנו יודעים עליהן את התשובות.

לילדים קטנים קשה לבטא עצמם במילים, אולם הם מטיבים לבטא את עצמם ואת תחושותיהם דרך הציורים שהם מציירים.

ציורי ילדים הפכו זה מכבר לבעלי משמעות עמוקה יותר מסתם "קשקוש" תולה על המקרר, ליצירה של ממש ולמקור בלתי נדלה של תובָנות על מצבו הנפשי של הילד, על חרדותיו, על יחסיו עם בני משפחתו, חבריו וצוות בית הספר.

למעשה, ציורי הילדים הם מראָה המשקפת את אשר מתחולל בנפשו ובמוחו של הילד. בעזרת הנייר, הקווים והצבעים הואמביע את נסתרות המחשבה וצפונות הלב. דרך הציור ניתן לאבחן מצד אחד חוסר שקט, מצוקה, עצבות, זעם, פחדים, מעצורים,ומצד שני –רוגע , שמחה ואת הפוטנציאל הגלום בילד.

מוטיבים בציור:

כאשר מבקשים מילד לצייר, יש לאפשר לו את מרב החופש , ורצוי להתערב במהלך הציור כמה שְפָּחוֹת. אם הוא בוחר לצייר דמות אנושית, למשל, הוא זה שיבחר את מין הדמות (זכר או נקבה).

דוגמה נוספת: אם הילד צייר שמיים צהובים או בית ללא דלת, אין לומר לו "אל תצייר כך...", משום שלכל סטייה ולכל שינוי בציור יש משמעות היישר מהתת-מודע. הילד לא תמיד מצייר את אשר הוא רואה או יודע, אלא את מה שהוא מרגיש.

הילד, בדרך כלל, משתמש בציור באלמנטים שאינם משרתים את המטרה האמיתית שלהם במציאות. אם ילד מצייר שיניים, הרי שבדרך - כלל הן מסמלות זעם, תוקפנות, רוע, בעוד שאם תחשבו על כך מבחינה אובייקטיבית, אנו חושפים שיניים כשאנחנו...מחייכים.

הציור והדף – קשישים, למשל, נוטים לצייר באזורים קטנים על הנייר, כיוון שהם עוברים תקופה של "הצטמקות" וירידה בערך העצמי. ילד המצייר דמות קטנה, התופסת שטח צנוע וחסר חשיבות בדף, מבטא אף הוא נטייה לביטחון עצמי נמוך: "אני לא חשוב מספיק, לא מתייחסים אלי במשפחה, אני לא ראוי". לעומתו, ילד שדמותו תופסת שטח ניכר מהדף, הוא ילד המכיר בערך עצמו.

השימוש בצבעים מאפשר אף הוא ללמוד רבות על הילד ולאבחן באיזה מצב נפשי הוא נתון. לכל צבע ישנה משמעות, כל צבע מסמל הלך רוח, ולא בִכְדִי בוחר הילד להשתמש בצבע מסוים. שימוש מוגבר בצבע כחול למשל, מעיד על ילד רגיש; שימוש בצבע צהוב – על קשר הדוק לאם ושימוש מרובה בצבע אדום יכול להעיד על תוקפנות.

 ציורי הילדים מורכבים מכמה שלבי התפתחות, המצביעים על רמת התפתחותם הרגשית והמוטורית, ועל האינטליגנציה שלהם. ההורים יכולים ללמוד רבות על ילדם מציורים אלו.

לכל פרט בציור הילד יש משמעות רחבה ועמוקה. למשל: ציור של פרחים כפופים בשדה משמע, הילד זקוק לתמיכה. כאשר ילד מצייר דמות נטולת ידיים –הדבר משקף תחושת חוסר אונים, חוסר חום בתוך המשפחה; שימוש בקווים חדים, בידיים גדולות ובשיניים –מצביע, בדרך כלל, על תחושת תוקפנות וזעם; ציור של שפתיים גדולות וחושניות מסמל בשלות מינית; חיות מסוימות המצוירות מחוץ לבית מסמלות פחד מהעולם החיצוני; כפתור מסמל תלות; עיניים ירוקות מסמלות חוסר בטחון; דמות חסרת פה מסמלת תקשורת לקויה ואפשרות לבעיית גמגום; ציור של שעון עשוי לסמל ילד לחוץ, המוכתב על-פי זמנים, ועוד ועוד.

אם אתם מעוניינים:

א.       להיעזר בידע ובניסיון שלי באבחון ציורי ילדים.

ב.      לקבל הכוונה וטיפים כלליים לגבי ילדכם הפרטי.

ג.       לבדוק האם יש לילד בעיה כלשהי (פיזית או נפשית) וכיצד הדבר בא לידי ביטוי בציור?

ד.      מדוע הילד מצייר ציורים "מוזרים" – שמיים שחורים, דמויות ללא רגליים וכדומה.

ה.      מהו הפוטנציאל הגלום בילד.

ולקבל מענה לעוד שאלות רבות המסקרנות או המטרידות אתכם,

אל תהססו לפנות אלי לפגישת ייעוץ. קבעו פגישה, הביאו מיצירותיו של הילד ותקבלו מענה לתהיותיכם.

אני לשירותכם,

            שלכם, אילון בן-יוסף

בלעדי לגולשי האתר!
קדימות בתור למזמינים פגישות ייעוץ דרך האתר. במקום להמתין חודשים רבים, מקליקים ומקצרים את זמן ההמתנה

להזמנת פגישת ייעוץ ולפרטים נוספים

אנא צור קשר ונחזור אלייך בהקדם
to top button